ОДЕСЬКИЙ ВІДОКРЕМЛЕНИЙ
РЕГІОНАЛЬНИЙ ПІДРОЗДІЛ
ГЕЙ-АЛЬЯНС УКРАЇНА

2020: COVID та праворадикальне угруповання “Традиція і Порядок”

Цей рік став кроком назад в історії Одеського прайду. Першою несприятливою ситуацією стала епідемія COVID-19. Це означало, що фестиваль був організований у напів закритому форматі, що унеможливило приїзд іноземних друзів. Те саме стосується і масових маршів. Крім того, відбуваються зміни в національному керівництві та політичній ситуації. Переривається діалог з муніципальною та місцевою адміністрацією. І що найбільш тривожно, відносини з Національною поліцією також охолоджуються. Те ж саме стосується і міста, і керівників профільних міністерств. Запаморочення від минулорічних успіхів змінюється тривогою.

На тлі цих процесів у місті з’явилася радикальна гомофобна організація “Традиція і порядок”. ЛГБТ-люди в Одесі ніколи не зазнавали таких постійних, організованих і зухвалих нападів, причому не тільки з боку ЛГБТ-людей.

Жертвами нападів стають люди з іншим кольором волосся, люди в яскравому одязі тощо.

Вони нападали на офіси ЛГБТ-організацій в Одесі не лише під час публічних заходів, але й в інші дні. В одному з громадських центрів Одеси вони виламали двері, розбили вікна та зламали замки. Нападники розповсюджували наклейки та плакати з гомофобними текстами та зображеннями, а також розпалювали ненависть у соціальних мережах. На жаль, поліція не відреагувала адекватно на все, що відбувається. Екстремісти знахабніли від безкарності і погрожують подальшою шкодою, в тому числі фізичною, ЛГБТ-людям. Незважаючи на це, під час Одеського прайду відбулися численні вуличні заходи, включаючи танцювальні флешмоби, інтервенції та діалог з одеситами біля інформаційних стійок. Найсумнішою частиною Прайд-тижня стала остання вулична акція. Поліція недооцінила наміри представників “Традиції і порядку”, і в якийсь момент група агресивно налаштованої молоді прорвала поліцейську блокаду і напала на активістів.

П’ятнадцять активістів отримали тілесні ушкодження. Оргкомітет Одеського прайду звернувся до Національної поліції з проханням провести службове розслідування дій правоохоронців, які не дозволили громадянам реалізувати своє конституційне право на мирні зібрання. Висновки розслідування, яке визначило, що дії правоохоронців були достатньо ефективними, не задовольнили організаторів, тому ГАУ подає до суду на Національну поліцію, що є безпрецедентним випадком в історії України. Це перший випадок, коли організація громадянського суспільства подала до суду на цілу державну установу. Позов і судовий розгляд триватимуть до наступного Одеса Прайду.

Засоби масової інформації та широка громадськість в один голос висловили свою підтримку постраждалим і засудили напади на учасників мирних акцій. Українські громадські діячі та урядовці, а також іноземні дипломати висловили свою підтримку та стурбованість ситуацією з правами людини в Україні.